רכבים חשמליים זה העתיד!! באמת??

הסיפור הבא שאני אספר קרה להרבה אנשים, קורה להרבה אנשים ויקרה להרבה אנשים בעתיד. קרוב לעשור שאני בעולם המדהים הזה שנקרא שוק ההון ומעולם לא הורדתי את הרגל מהגז, מיום ליום, מחודש לחודש ומשנה לשנה אני רק מתאהב יותר בתחום הזה. אחד הדברים שחוזרים על עצמם בתחום הזה, זה הטעויות.. תבינו, יש מגוון רחב של טעויות וכל פעם אנחנו (אני) עושה טעות בצורה אחרת והיום אני רוצה לספר כמה תמים הייתי ואיזו טעות עשיתי בתחילת דרכי.

איך המדיה גרמה לי להימנע מהשקעה בחברות נפט

כאשר סוחרים\משקיעים חדשים נכנסים לשוק ההון הם מתחילים לאט לאט להיחשף למידע, כתבות, סרטונים וככל שהזמן חולף זה גובר. לאט לאט אנחנו הופכים לצרכנים מכורים למידע רק כדי לנסות ולהיות כמו וורן באפט ולחפש את הדבר הבא. אנחנו קוראים המון ספרים ומתחילים לנסות ולהבין מאיזו השקעה אנחנו נעשה את "המכה".

רכבים חשמליים: הדבר הבא?

בשנים 2013-2014 הייתה תקופה שרכבים חשמליים בייחוד טסלה היו בכל כתבה שניה, כל אתר, כל אנליסט ובכל ערוץ דיברו על רכבים חשמליים שזה הדבר הבא ובאותה נשימה דיברו כיצד הנפט "הולך" להיעלם מהעולם. כדי להמחיש לכם את עוצמת "הרעש" שהיה סביב רכבים חשמליים בזמנו אני פשוט ארשום לכם AI!

"הרעש" שהיה בזמנו די זהה לרעש של בינה מלאכותית כיום. (אני לא נכנס לפינה שבינה מלאכותית לא העתיד, רק נתתי דוגמא כדי שמי שלא היה בשוק בזמנו יתחבר למה שרשמתי).

כסוחר צעיר בשוק אתה מחפש את הדבר הבא, מחפש אחר השקעה שתקפיץ אותך מספר שלבים בסולם. כאשר אתה חדש בתחום ואתה מתחיל לקרוא המון "חומר" אתה מהר מאוד חושב שאתה נהפך לעילוי בתחום ההשקעות. (הרוב לא יודו בזה, אבל זה תהליך שעובר אצל רובנו).

לאט לאט התחלתי לפסול את תאגידי הנפט והתחלתי לדמיין שהם בישורת האחרונה שלהם, לא חיפשתי השקעה בחברות נפט וממש הרגשתי והאמנתי שאוטוטו נפט יהיה חלק מההיסטוריה. רכבים חשמליים החלו להיכנס לשוק וטסלה גרמה לבאז מטורף. מיום ליום זה החל לתפוס תאוצה וממשלות רבות החלו לחלק הטבות לכל מי שירכוש רכב חשמלי וגם לחברות שעסקו בתחום.

אותו סוחר חדש שנכנס לתחום לא מחפש אחר חברות כמו אפל, קוקה קולה, ויזה ואקסון מובייל כי הן כבר סיימו את "הסוס". סוחרים חדשים בשוק יגידו שאין לחברות הללו כבר מה לחדש והן יקרות מידי, לכן תמיד סוחר חדש מחפש אחר מניה "זולה" כמו NIO ולא חברה "יקרה" כמו שאלו ציינתי לעיל.

כיום, אחרי עשור בשוק אני מודה שהחכמתי מעט אבל עדיין מרגיש שאני צריך עוד כמה מאות שנים כדי ללמוד את השוק המטורף הזה, לאחרונה הצצתי בדוחות של חברות הנפט ועל הרווחים שהיו להם בשנת 2022 ואני פשוט נדהמתי איך המדיה גרמה לי לא להשקיע במגזר הזה כי הוא "פאסה". כיום אני מבין איזה תמים הייתי כשחשבתי שסקטור "הזהב השחור" הולך להיכחד לאט לאט.

בואו נעבור למספרים כי זו הדרך הטובה ביותר לספר סיפור:

חברת שברון (ארה"ב) בשנת 2012 הציגה רווח תפעולי בסך 46B, בסוף שנת 2022 החברה הציגה רווח תפעולי בסך 49B. חברת Shell (אנגליה-הולנד) בשנת 2012 הציגה רווח תפעולי בסך 50B, בסוף שנת 2022 החברה הציגה רווח תפעולי בסך 64B.

חברת אקסון (ארה"ב) בשנת 2012 הציגה רווח תפעולי בסך 78B, בסוף שנת 2022 החברה הציגה רווח תפעולי בסך 78B.

אתם קלטתם מה קרה בעשור האחרון? הרווחים של החברות האלו נשאר אותו דבר ואפילו התעצם. רק בשנת 2022 בלבד שלושת החברות האלו הציגו רווח תפעולי של 191 מיליארד דולר! בואו נכפיל את המספר הזה בעשור ונקבל סכום מפלצתי שנושק ל-2 טריליון דולר רק מ-3 חברות!!! אתם יודעים כמה לוביסטים הכסף הזה "האכיל", כמה מאות מיליארדים של דולרים שולמו כדיבידנדים?

החברות שציינתי הן רק קצה המזלג, לא ציינתי את חברת "ארמקו" הסעודית שבשנת 2022 הציגה רווח תפעולי של 305 מיליארד דולר (יותר מאפל, מייקרוסופט וגוגל ביחד). יש עוד חברות ממשלתיות שמרוויחות הון עתק אבל אני – ארז לוי חשב שכל זה עומד להיעלם.

מדהים לראות שבשנים האחרונות כשאני משוחח עם סוחרים\משקיעים חדשים, תמיד מגיע השלב שבו אני מנסה לשכנע אותם ללכת למוכר ולישן ולא לחדש וללא נודע. כמובן שזה לא עוזר לי, אבל אני לא מאשים אותם כי גם אני הייתי "חכם" בזמנו.

אנחנו צריכים להבין שכל הטייקונים הכי גדולים בעולם מושקעים בתאגידים המטורפים האלו שמושרשים עמוק ב-DNA של העולם. "עולם חדש" יכנס ממש לפעולה רק כאשר המונופולים האלו יסיימו "למצוץ" את טיפת הנפט האחרונה מהאדמה. אל תהיו נגד המונופולים ותאגידים עוצמתיים שקיימים עשרות ומאות שנים, תהיו איתם!

שיעורי בית למי שמעוניין:

כנסו לגרפים של של חברות אקסון מובייל (XOM) ושברון (CVX) ואז כנסו לגרפים של חברות NIO ו-LCID. אני לא נגד ולא בעד שום חברה שכתבתי בפוסט אבל אני כן רוצה שסוחרים חדשים יאמצו קמצוץ מהפוסט הזה ולא ירדפו אחר חברות שלא בטוח שיהיו איתנו עוד כמה שנים.

כל הנאמר בכתבה הוא בגדר דעה אישית, ואין להסתמך עליו לצורך קבלת החלטות פיננסיות. בנושאים פיננסיים יש להתייעץ עם מומחה.
כתבה מאת: ארז לוי
5 1 הצבעה
דירוג כללי
הירשם
להודיע על
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות

תוכן עניינים

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מניית אלביט

מה קורה עם מניית אלביט?!

ניתוח מניית נטפליקס

מניית נטפליקס צנחה ב-9% ברבעון הראשון של 2024

אינטראקטיב ברוקרס

הגיע הזמן לחקור את אינטראקטיב ברוקרס!

בנק בישראל

כל מה שחייבים לדעת על המערכת הבנקאית - חלק ב'

מניות אפל

חברת אפל חזרה למרכז העניינים וטיפסה 6% - תוצאות רבעון 2 ש...

טסלה

מניית טסלה ממריאה 12% לאחר פרסום הדוחות!! [TSLA]

0
נשמח לשמוע את דעתכם, אנא הגיבוx