האם מניית אפאם סיסטמס (EPAM) היא מניה טובה להשקעה?

חברת EPAM מתמחה במתן שירותי תוכנה. EPAM מתמחה בטרנספורמציה לעולם הדיגיטלי ועוזרת לחברות שאין להן נוכחות בעולם הדיגיטלי להגיע לשם. לדוגמא, האתר hotels.com פותח על ידי EPAM. התחום הזה מהווה את מרכז הפעילות של EPAM והחברה מוגדרת כספק אסטרטגי של גוגל לחברות שמעוניינות להעביר את הפעילות שלהן למיחשוב ענן.

בנוסף, EPAM פונה לחברות תוכנה אחרות ומציעה להרחיב את יכולותיהן באמצעות השמת מהנדסי תוכנה לפרוייקטים ספציפיים. החלק הזה אינו מהווה את מרכז הפעילות של EAPM היות ובד"כ מדובר בפרוייקטים של תחזוקה ופיתרון באגים, מה שאינו דורש אנשי תוכנה חזקים.

המייסד חברת EPAM ארקדי דובקין

חשוב להבין שיש הרבה חברות שמוכרות שירותי פיתוח תוכנה אבל יש מעט מאוד חברות שעושות את זה כמו EPAM. מייסד החברה מניית אפאם, ארקדי דובקין (Arkadiy Dobkin), הינו איש תוכנה ממזרח אירופה שהיגר לארה"ב וזיהה בשלב מוקדם שיש הרבה אנשי תוכנה מעולים במזרח אירופה שלא יכולים או לא מעוניינים להגר לארה"ב. הוא הבין שהוא יכול להעסיק מתכנתים מעולים במזרח אירופה שיתנו שירותי פיתוח תוכנה לחברות בארה"ב. המשכורות במזרח אירופה נמוכות יחסית ולכן הוא יכול לתמחר פרוייקטים בעלות תחרותית.

הוא הקים את EPAM והשאר זה היסטוריה. EPAM חרתה על דגלה להעסיק אנשי תוכנה מובחרים ולבחור פרוייקטים שנמצאים בחזית הטכנולוגיה. כחלק מתפיסת העולם הזאת יש ל-EPAM מרכזי פיתוח ליד אוניברסיטאות במזרח אירופה ודרך שיתופי פעולה EPAM בוחרת להעסיק את בוגרי האוניבריטאות המצטיינים. בניגוד לחברות Outsourcing מתחרות בהודו, אחוז תחלופת כח האדם ב-EPAM נמוך ביותר מה שמעיד על איכות החברה ושביעות רצון העובדים והלקוחות.

דוח עדכני EPAM

מאז ההנפקה ב-2012 החברה עשתה חיל, התוצאות העיסקיות הראו צמיחה מתמשכת ומחיר המניה עף לשמיים. מדובר בחברה מעולה על פי כל קנה מידה אפשרי!

המלחמה במזרח אירופה שפרצה בפברואר 2022 יצרה 'אירוע' במניית EPAM, היות ומרבית כח האדם של החברה שוכן באוקראינה, בלארוס, ומיעוטו ברוסיה, וכתוצאה מכך המניה צנחה בחדות. החברה נאלצה להפסיק את פעילותה ברוסיה ובנוסף השקיע משאבים רבים כדי להבטיח את המשך הפעילות באוקראינה ובלארוס. לפני כשבוע החברה פרסמה את התוצאות העיסקיות לרבעון הראשון של 2023, תוצאות שמשקפות פעילות של שנה שלמה תחת חרב המלחמה במזרח אירופה.

בשורה התחתונה, הדוח היה מאכזב. המכירות צמחו בהתאם לציפיות אבל בקצב נמוך מאוד ביחס לרבעון ראשון בשנה הקודמת. בנוסף, ההנהלה הורידה את התחזיות לגבי המכירות וגם לגבי הרווחים. הורדת תחזית המכירות רלוונטית לרבעון השני, והורדת תחזית המכירות והרווחים רלוונטית לשנת 2023 כולה, כך שמדובר בתחזית מאכזבת מאוד. מספר העובדים של EPAM קטן במהלך הרבעון הראשון מה שמעיד על פחות פרוייקטים שהחברה מבצעת כעת, ומן הסתם גם ברבעוני הקרובים. הצפי לרווח ב-2023 דומה מאוד לרווח שהיה בשנת 2021, רק שב-2023 המכירות גבוהות יותר מ-2021. הדבר מעיד על שחיקה של שולי הרווח הנקי עקב לחץ מחירים.

ההאטה הכוללת בהייטק פוגעת גם ב-EPAM היות ולקוחות מפנים פחות תקציבים לטרנספורמציה דיגיטלית, שזה תחום ההתמחות של EPAM. נראה שלקוחות מסויימים מפנים יותר תקציבים לפעילות Maintenance, והתקציבים הללו עוברים למתחרים של EPAM. נקודה חיובית: לחברה יש המון מזומנים וכמעט אפס חובות. כתוצאה מהדוח המאכזב ומהורדת תחזית לשנת 2023, המניה צונחת. צמיחה נמוכה מאוד במכירות והורדת תחזית ה-EPS משפיעה על ה-Valuation.

הצפי לעתיד

נראה ש-EPAM נקלעה ל-Perfect Storm שנובע מהשילוב של המלחמה במזרח אירופה ביחד עם ההאטה בהייטק בארה"ב ובמערב אירופה.

למרות שמכפיל הרווח של המניה נמוך ביחס לעבר, ולמרות שמחיר המניה צלל כבר כ-67% מהשיא, אני מעריך שהחדשות השליליות לגבי EPAM עדיין לא הסתיימו ומחיר המניה לא מגלם את החדשות הללו.

דעתו של אלון הזה

כרגע אני מעדיף להמתין למחיר מניה נמוך משמעותית או לחדשות שמרמזות על חזרה לשיגרה של צמיחה.

כל הנאמר בכתבה הוא בגדר דעה אישית, ואין להסתמך עליו לצורך קבלת החלטות פיננסיות. בנושאים פיננסיים יש להתייעץ עם מומחה.
כתבה מאת: אלון הזה
5 2 הצבעות
דירוג כללי
הירשם
להודיע על
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות

תוכן עניינים

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מניית אלביט

מה קורה עם מניית אלביט?!

ניתוח מניית נטפליקס

מניית נטפליקס צנחה ב-9% ברבעון הראשון של 2024

אינטראקטיב ברוקרס

הגיע הזמן לחקור את אינטראקטיב ברוקרס!

בנק בישראל

כל מה שחייבים לדעת על המערכת הבנקאית - חלק ב'

מניות אפל

חברת אפל חזרה למרכז העניינים וטיפסה 6% - תוצאות רבעון 2 ש...

טסלה

מניית טסלה ממריאה 12% לאחר פרסום הדוחות!! [TSLA]

0
נשמח לשמוע את דעתכם, אנא הגיבוx