תובנות מהמכתב של המשקיע האגדי, וורן באפט

תובנות מהמכתב של המשקיע האגדי, וורן באפט!

כל שנה במשך עשרות שנים, וורן באפט מנכ"ל ברקשייר הת'אווי כותב מכתב עם המון תובנות ונקודות מאוד מעניינות על מסחר, מניות, אג"ח וכו'.
אני אנסה להסביר חלק מהנקודות שמשכו את תשומת ליבי.

שתי דרכים שבה חברת ברקשייר פועלת

לחברת ברקשייר יש שתי דרכים שבה היא פועלת, האחת זו רכישה של חברות ב-100% והם אלו שמחליטים מי יהיה המנכ"ל ואיך הדברים יתבצעו.
השנייה שרובנו מכירים זו השקעה בחברות ציבוריות דרך רכישת מניות וללא שום התערבות בהנהלה. נתחיל ממה שוורן באפט מכנה "הרוטב הסודי":
וורן באפט נתן דוגמא לגבי חשיבותו של הדיבידנד ואיך ההשקעות שלו שירתו אותו נאמנה, בשנת 1994 חברת ברקשייר השקיעה 1.3B ורכשה 400M מניות של חברת קוקה-קולה, הדיבידנד שהם קיבלו באותה שנה הגיע לסכום של 75 מיליון דולר שנתי, כיום החברה מקבלת דיבידנד שנתי בסך של 704 מיליון דולר שנתי!

השקעה נוספת שוורן באפט מציין במכתבו היא אמריקן אקספרס, חברת ברקשייר השקיעה את אותו סכום שהשקיעה בקוקה-קולה – 1.3B בשנת 1995 ובאותה שנה החברה קיבלה 41 מיליון דולר דיבידנד שנתי. כיום החברה מקבלת דיבידנד שנתי בסך של 302 מיליון דולר!

נקודה מעניינת שוורן באפט מציין זה מה היה קורה אילולא הוא היה משקיע באג"ח של ממשלת ארה"ב ל-30 שנים והוא היה מקבל "רק" 80 מיליון דולר כל שנה בלי שום צמיחה עם השנים. וורן באפט מעולם לא התחבר לאג"ח וזו הסיבה.

ההשקעה של 1.3B בקוקה-קולה שווה כיום כ-25B וההשקעה באמריקן של 1.3B שווה כיום כ-22B, שתי ההשקעות האלו צמחו עם השנים ומהוות קצת יותר מ-5% מחברת ברקשייר וככל הנראה ימשיכו לצמוח גם בדורות הבאים. לטענתו אם היה עושה טעות ובשנות ה-90 היה משקיע באג"ח של ארה"ב ל-30 שנים זה היה מהווה כיום רק 0.30% מהשווי של החברה.

יש משהו שאנחנו חייבים להתייחס אליו וזה נקודה מאוד מרתקת, אמרנו שחברת ברקשייר השקיעה 1.3B בחברת קוקה-קולה ונכון לשנת 2022 הדיבידנד שהוא קיבל הגיע ל-704 מיליון דולר בשנה. זאת אומרת שכל שנתיים וורן באפט מחזיר את ההשקעה שלו!!!

ציטוט מעניין מהמכתב של וורן "צ'רלי ואני (וורן) לא בוחרי מניות אלא בוחרי עסקים".

השקעות כושלות של וורן באפט

נקודה נוספת שוורן באפט מציין זו כמות הטעויות שהוא עשה וכמות הפעמים שהוא ניצל במזל מהשקעות שפשוט התרסקו. היו פעמים שהם קנו חברות עם מוצרים שהעולם פשוט הפסיק לצרוך והחברה פשוט התרסקה. במשך 58 שנות כהונה הוא אומר שרוב ההשקעות שלהם היו לא טובות מאשר טובות אבל למזלם (הוא מציין) היו להם כ-12 תריסר השקעות טובות (אחת כל 5 שנים) וזה כל מה שצריך.

בשנת 2022 חברת ברקשייר רכשה 1.2% מניות של עצמה ואותו דבר קרה בחברה אפל ואמריקן. וורן באפט אוהב מאוד רכישת מניות והוא חושב שזה חלק שוטף מעסק להחזיר לבעלי המניות ושאין בזה שום דבר רע. לטענתו כמו שחברה יכולה לגייס כסף ולמכור מניות לציבור היא גם יכולה לרכוש אותם בחזרה במחיר השוק ואין בכך שום דבר פסול. בשנת 2023 הממשל בארה"ב החליט למסות רכישת מניות עצמאית וכנראה שבאפט ממה לא אהב את זה. הוא רשם במכתב "כשאומרים לך שכל הרכישות החוזרות מזיקות לבעלי המניות או למדינה, או מועיל במיוחד למנכ"לים, אתה מקשיב לאנאלפבית או דמגוג". העקיצה הזאת כמובן הייתה מכוונת לפוליטיקאים מסוימים.

וורן באפט ציין שבשנת 2022 הם רכשו חברת ביטוח פרטית בקצת יותר מ-11B חברה בשם Alleghany והוא אמר שהוא מכיר את המנכ"ל שנים רבות והוא פשוט מאמין גדול בחברה ובהתנהלות שלה. אני אצרף בתגובה הראשונה את המכתב שלו ואני הייתי ממליץ לכל אחד לקרוא ולהתענג על דבריו של המשקיע הכי גדול בעולם. אומנם זה מכתב של 10 דפים אבל יש בו תובנות כמו של ספר עם 400 עמודים ולכן יכול מאוד להיות שאתם תבינו דברים שונים ממה שאני קראתי.

נקווה שעוד שנים רבות תהיה לנו את הזכות לקרוא את המכתבים של וורן באפט ושותפו צ'רלי מאנגר בני ה-92 ו-99 בהתאמה.

השקעות וורן באפט ב-2022

בשנת 2022 הוא ביצע רכישת מניות בחברת Chevron בסך 26 מיליארד דולר. מדובר בתאגיד רב לאומי אמריקאי שעוסק באנרגיה משנת 1879. חברת שברון רכשה את חברת "נובל אנרג'י" בשנת 2020 ובעקבות הרכישה הזאת שברון מחזיקה ב-25% מהזכויות בקידוח הגז "תמר" ובכ-40% מקידוח "לוויתן".

וורן באפט רכש 163.53 מיליון מניות של "שברון" שזה כ-8.4% מהחברה. ברבעון האחרון החברה העלתה את הדיבידנד הרבעוני שלה ל-1.42 דולר מה שאומר שהיא משלמת 5.68 דולר שנתי על כל מניה.

כל שנה החברה תשלם לבאפט "קצת" יותר מ-928 מיליון דולר בשנה והיופי זה שמשנה לשנה החברה ממשיכה להגדיל את הדיבידנד שלה לבעלי המניות. רק בשנה האחרונה החברה הגדילה את הדיבידנד שלה ב-5.97%.

בקצב הזה ככל הנראה זו תהיה החברה הראשונה שמשלמת לבאפט דיבידנד בסך של מיליארד דולר בשנה! מה שמעניין בחברת "שברון" (CVX) זה שממש לפני מספר שבועות החברה הכריזה על buy back (רכישת מניות של החברה) בסך 75 מיליארד דולר. כדי שנבין לעומק מה זה אומר, החברה הכריזה שהיא מתכוונת לרכוש כ-20% ממניות החברה – זה מטורף!!

אני רוצה לסכם את מה שרשמתי

החברה משלמת דיבידנד, החברה מעלה את הדיבידנד משנה לשנה והחברה גם רוכשת מניות של עצמה מה שיוצר למר. באפט תשואה הרבה יותר גבוהה ככל שהשנים חולפות. דרך אגב יש חברה נוספת של אנרגיה שבאפט השקיעה בה בשנת 2022 וזאת חברת (OXY). הוא רכש 188.36 מיליון מניות של החברה מה שמייצג קצת יותר מ-20% מהחברה. היא תשלם לבאפט כ-897 מיליון דולר דיבידנד על ההשקעה שלו.

חג פורים שמח לכולם, תתחפשו לבאפט!

כל הנאמר בכתבה הוא בגדר דעה אישית, ואין להסתמך עליו לצורך קבלת החלטות פיננסיות. בנושאים פיננסיים יש להתייעץ עם מומחה.
כתבה מאת: ארז לוי

תוכן עניינים

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מניית אלביט

מה קורה עם מניית אלביט?!

ניתוח מניית נטפליקס

מניית נטפליקס צנחה ב-9% ברבעון הראשון של 2024

אינטראקטיב ברוקרס

הגיע הזמן לחקור את אינטראקטיב ברוקרס!

בנק בישראל

כל מה שחייבים לדעת על המערכת הבנקאית - חלק ב'

מניות אפל

חברת אפל חזרה למרכז העניינים וטיפסה 6% - תוצאות רבעון 2 ש...

טסלה

מניית טסלה ממריאה 12% לאחר פרסום הדוחות!! [TSLA]