מבט על השוק - טכני ופונדמנטלי

מי שזוכר בסוף חודש אוגוסט פרסמתי מספר נתונים לא מעודדים כלפי השוק וציינתי מהיבט טכני שנדרשת זהירות רבה מכיוון שראינו בגרף באינטרוול חודשי (אוגוסט) לראשונה מזה חצי שנה נר שלא יצר גבוה חדש.

כעת אציין מספר נקודות שאני חושב שכדאי לפקוח עין לגביהם:

1. "עקום התשואות" נמצא בנקודה אשר נמוכה יותר מהמשברים הקודמים (2008 ו-2000). עקום התשואה זה מצב שבו התשואות על האג"ח הקצרות גבוהות יותר מאשר התשואות על האג"ח הארוכות. מצב זה מבטא האטה וככל הנראה הורדת ריבית יותר מוקדם ממה שצפוי לנו. נכון לאתמול התשואה על אג"ח לשנתיים הייתה 5.12% ואילו התשואה לאג"ח ל-10 שנים הייתה 4.69%. נקודה חשובה מאוד: בנקים לווים בטווח הקצר ומלווים בטווח הארוך מה שאמור לגרום להפסדים של הבנקים.

2. בחודשים מאי-יוני 2022 הפד החל להוציא כסף מן השוק ע"י מכירת אג"ח לבנקים. כל חודש הפד "מושך" מהשוק 95 מיליארד דולר ובגרף שאני אצרף ניתן לראות שמאזנו של הפד בתקופה הזאת הצטמק בטריליון דולר! הפעולה הזאת "יונקת" כסף מהמערכת הבנקאית וגורמת לבנקים להיות מבוקרים הרבה יותר לגבי מתן הלוואות. נקודה חשובה מאוד: אתם יכולים לראות בעצמכם ע"י מבט על הגרף שאין מספיק דאטה כדי לדעת מהן ההשלכות של פעולה כזאת מכיוון שזה בוצע פעם אחת בין 2018-2019 לתקופה קצרה אשר גרמה לזעזוע בשווקים מה שגרם לפד לעצור את הפעולה ולהמשיך "להזרים" כספים לשוק.

3. הריבית על משכנתא ל-30 שנה הגיעה ל-7.31%, ריבית שלא נראתה משנת 2000 – זה אף פעם לא דבר טוב.

4. עד כה הכנסות ארה"ב הגיעו לכ-3.97 טריליון דולר שזו ירידה של 10% לעומת תקופה מקבילה בדיוק. זאת אומרת ירידה של כ-437 מיליארד דולר בהכנסות בשנת 2023 עד כה.

5. נקודה חיובית שהאבטלה די נמוכה בארה"ב למרות הנתונים הכלכליים שלא כל-כך מעודדים, אני לא חושב שהאבטלה תשאר נמוכה עוד הרבה זמן. המצב בסין לא מעודד ויש שם מספר חברות נדל"ן מהגדולות בעולם שמתמודדות כרגע עם קשיים בעמידה בהתחייבויות שלהם.

6. ניתוח טכני: כבר בחודש אוגוסט יכולנו לראות מומנטום שהולך ונחלש, חודש אוגוסט קטע עליות של חצי שנה ואותת לנו על חולשה במדדים. חודש ספטמבר יצר כבר חודש שני של ירידות וכמו שזה נראה עכשיו הכיוון הוא יותר מטה מאשר מעלה.

מה אני ממליץ?

אני לא יועץ השקעות ואינני חוזה את העתיד, טעיתי בעבר ואני אטעה בעתיד אבל כן אני ממליץ לגלות זהירות רבה בתקופה הנראית לעין. אין בכוונתי להלחיץ יתר על המידה כי אני לא חושב שמחר סוף העולם אבל כן בכוונתי לגרום לזהירות רבה יותר.

כל הנאמר בכתבה הוא בגדר דעה אישית, ואין להסתמך עליו לצורך קבלת החלטות פיננסיות. בנושאים פיננסיים יש להתייעץ עם מומחה.
כתבה מאת: ארז לוי
5 2 הצבעות
דירוג כללי
הירשם
להודיע על
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות

תוכן עניינים

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
ניתוח מניית נטפליקס

מניית נטפליקס צנחה ב-9% ברבעון הראשון של 2024

אינטראקטיב ברוקרס

הגיע הזמן לחקור את אינטראקטיב ברוקרס!

בנק בישראל

כל מה שחייבים לדעת על המערכת הבנקאית - חלק ב'

מניות אפל

חברת אפל חזרה למרכז העניינים וטיפסה 6% - תוצאות רבעון 2 ש...

טסלה

מניית טסלה ממריאה 12% לאחר פרסום הדוחות!! [TSLA]

פייסבוק

חברת פייסבוק צנחה ב-20% ב-Q1 של 2024

0
נשמח לשמוע את דעתכם, אנא הגיבוx