ניתוח של חברת ישרוטל בע"מ - פרק א'

אין אחד שלא ישב בחדר אוכל של מלון ותהה עם עצמו כמה המלון הזה מרוויח, אם בכלל? לפני כשבועיים הייתי בנופש קצר ולאט לאט ביליתי את הנופש בניתוח החברה. אני אשתדל לפשט כמה שיותר בבהירות כי אני בהחלט קיבלתי סחרחרות מאילן היוחסין של החברה.

יצאנו לדרך!

בעלת השליטה בחברה הינה Ltd International LFH שהיא חברה זרה שרשומה בג'רסי, בעלת השליטה שכרגע ציינתי מחזיקה בחברה באמצעות חברת בת .V.B Holding LFH שהיא חברה שמאוגדת בהולנד. חברת הבת שציינתי מחזיקה בישרוטל בע"מ שמחזיקה את "ישרוטל ניהול" שהיא הזרוע הניהולית והתפעולית.

החברה התאגדה כחברה פרטית ביולי 1980 ומאז פועלת החברה בתחום ניהול בתי המלון, בנובמבר 1995 מניות החברה החלו להיסחר בבורסה לניירות ערך. "הקבוצה" מחזיקה ב-23 מלונות שבהם יש 4,858 חדרים מתוכם 3,888 בבעלות מלאה או חלקית.

לחברה יש 3 קטגוריות שהיא מציעה ללקוחות שלה:

  1. מלונות יוקרה.
  2. Isrotel Collection.
  3. Isrotel Design.

בקטגוריה הראשונה יש את רויאל ביץ' אילת ותל אביב, בראשית, כרמים, אוריינט ירושלים ויערות הכרמל. בקטגוריה השניה יש את המלך שלמה, רויאל גארדן, אגמים, ים סוף, לגונה "הכל כלול", ספורט קלאב "הכל כלול" ועוד. בקטגוריה השלישית יש את אלברטו, פורט טאואר, סי טאואר תל אביב לשעבר (ישרוטל טאואר), פאבליקה, גומא וקדמא. קיימים עוד פרוייקטים עתידיים כולל רכישת 50% מלון ברומא.

לפני שאני אמשיך אנחנו צריכים להבין שחלק מהמלונות בבעלות החברה וחלק נוסף של המלונות אינם בבעלותה המלאה אך היא מנהלת ומפעילה אותם. בשנת 2022 לינות ישראלים בישראל הסתכם בכ- 15.9 מיליון, גידול של 9% משנה קודמת ולינות תיירים הסתכם ב-7.1 מיליון.

ברשת ישרוטל לינות ישראלים הסתכמו ב-2.4 מיליון ולינות תיירים הסתכמו ב-326,000. אפשר לראות שהיה גידול מרשים בישראל משנת 2021 ל-2022 בכ-49% אבל היה קיטון ברשת ישרוטל בכ-12%. תיירות פנים מהווה 88% אחוז מהכנסות החברה ותיירות חוץ אחראית ל-12%.

תחרות:

לקבוצת ישרוטל יש תחרות עזה מול רשתות נוספות כמו דן, פתאל ועוד אחרות. יש תחרות גם מול מלונות מעבר לים ובנוסף החברה מציינת שיש לה תחרות משמעותית מול Airbnb בתל-אביב. החברה מציינת שמנועי החיפוש של גוגל, Expedia, Booking מנווטים לקוחות פוטנציאלים למלון שיש דירוג טוב גם אם זה לא בהכרח נכון וזה מעט בעייתי.

עונתיות:

קיימת חשיבות גדולה לעונתיות כי הכנסות הקבוצה משתנות בקיצוניות מעונה לעונה, עונות השיא ביחס לקהל הישראלי הן חודשי יולי, אוגוסט וחגי ישראל, ואילו עונות השיא ביחס לקהל התיירים הן חג המולד, פסחא וכן מועדי חופשות וחגים באירופה, בהתאם למדינות השונות.

חלק ישרוטל מסך המלונות בארץ:

  • בשנת 2022 הכנסות החברה היו 1.86 מיליארד שקל ולא ציינו מתוך כמה מלונות ולכן אני ארשום מה היה הנתח לשנת 2021.
  • בשנת 2021 הכנסות החברה היו 1.58 מיליארד שקל שזה 22% מסך ההכנסות במלונות הארץ.

מבחינת חדרים כמו שציינתי לעיל יש לחברה 4,858 חדרים לשנת 2022 שזה מהווה 8% מסך כל החדרים שיש בארץ (57,291).

לחברה יש שמונה מלונות באילת וביתר אזורי הארץ עוד 15 מלונות, הכנסות מהמלונות באילת הסתכמו ב-895 מיליון וב-15 מלונות ההכנסות הסתכנו ב-964 מיליון שקל.

לחברה יש בממוצע 5,700 עובדים וכ-1,300 מהם משתמשים בדיור שהחברה מספקת, הוצ' מדיור לעובדים מסתכם ב-15 מיליון בשנה וכמובן שהעובד משתתף גם בהוצ' דיור. פרק א' נגע יותר בחלק המילולי ובפרק ב' אנחנו נבין מה המספרים וכמה החברה מרוויחה. אני בזבזתי זמן רב מהחופשה בגלל הדוח, כל שעליכם לעשות זה לייק שידרבן אותי לכתוב את חלק ב' (למרות שבינינו אני אכתוב בכל מקרה).

כל הנאמר בכתבה הוא בגדר דעה אישית, ואין להסתמך עליו לצורך קבלת החלטות פיננסיות. בנושאים פיננסיים יש להתייעץ עם מומחה.
כתבה מאת: ארז לוי
3.7 3 הצבעות
דירוג כללי
הירשם
להודיע על
guest
2 תגובות
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות
גוני

כתבה מעולה! תודה רבה

ארז לוי

תודה רבה גוני,
אתה מוזמן להצטרף לקבוצה שלי בפייסבוק.
״מסחר בשוק ההון״ שם כבר כתבתי את חלק ב׳

תוכן עניינים

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מניית אלביט

מה קורה עם מניית אלביט?!

ניתוח מניית נטפליקס

מניית נטפליקס צנחה ב-9% ברבעון הראשון של 2024

אינטראקטיב ברוקרס

הגיע הזמן לחקור את אינטראקטיב ברוקרס!

בנק בישראל

כל מה שחייבים לדעת על המערכת הבנקאית - חלק ב'

מניות אפל

חברת אפל חזרה למרכז העניינים וטיפסה 6% - תוצאות רבעון 2 ש...

טסלה

מניית טסלה ממריאה 12% לאחר פרסום הדוחות!! [TSLA]

2
0
נשמח לשמוע את דעתכם, אנא הגיבוx