השקעות נדל"ן סיכון נמוך בארץ ובחו"ל: האם מדובר על אפיק השקעה סיכון נמוך?

כשמדובר באפיקי השקעה, שאלת הסיכון היא מרכזית. השקעות נדל"ן נחשבו מאז ומתמיד כהשקעות בטוחות וסולידיות והאפשרויות רבות ומגוונות, הן בארץ והן מעבר לים. אז מהן האפשרויות הטמונות בהשקעות נדל"ן ומדוע הן טומנות בחובן יציבות וביטחון כלכלי לטווח הרחוק?

כשמתפנה כסף להשקעה, עולה השאלה: מהו אפיק ההשקעה הכדאי והבטוח ביותר, כלומר, מהו הנכס שערכו יישמר ואף יעלה עם השנים. התשובה היא ברוב המקרים – השקעה בנדל"ן.

השקעות נדל"ן נחשבות בטוחות יותר מהשקעות במניות בורסה, למשל, מאחר שהסיכוי לירידת ערך ניכרת של נכס נדל"ן, נמוך בהרבה. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שווקי הנדל"ן בישראל מצביעים על יציבות לאורך זמן.

בעלות על נדל"ן: ביטחון כלכלי

נכס נדל"ני, בין אם מדובר בדירה, מתחם משרדים או חנות, הם נכסים פיזיים, שהבעלות עליהם  מספקת למשקיע תחושת ביטחון כלכלי. גם אם ערך השוק שלו יירד בעתיד (מה שלא צפוי בישראל), הרוכש יישאר עם נכס שהוא יכול לממש, בשונה מהשקעה בשוק ההון, שיכולה להותיר את המשקיע ללא רווחים ואף ללא הקרן.

יציבותו של שוק הנדל"ן ועליית המחירים המתמדת, מאפשרות למשקיע את השקט הנפשי שמקנה נכס פיזי, כזה שניתן להשתמש בו לקבלת הכנסה קבועה מדי חודש מדמי שכירות ובאותו זמן ליהנות מהסיכוי לעליית ערכו עם חלוף השנים.

בשונה מאפיקי השקעה כמו קריפטו, שוק ההון וכדומה, שבהם ערך הנכסים הוא נומינלי, לנכסי הנדל"ן יש ערך ריאלי, המחזק את תחושת הביטחון והשליטה בהשקעה.

האפשרויות הטמונות בהשקעות נדל"ן

שוק הנדל"ן מציע למשקיעים אפשרויות השקעה רבות ומגוונות, הן מבחינת סוג הנכס (פרטי או מסחרי) והן מבחינת מיקומו, שיכול להיות בישראל או במדינה אחרת בעולם.

גם מבחינת סכומי ההשקעה הנדרשים, הקשת רחבה. אפשר למצוא השקעות בנדל"ן, בסכומים המתחילים מכמה מאות אלפי שקלים, אך השמיים הם הגבול, על פי נטיות לבו של המשקיע, יכולותיו וצרכיו הכלכליים, מטרותיו והסיכון שהוא מסוגל לספוג.

משקיע המחפש תשואה לטווח ארוך וגם משקיע שמעוניין ברווח מהיר (אקזיט, או "פליפ") ממכירת הנכס תוך זמן קצר, כל אחד מהם ימצא את מבוקשו בשוק הנדל"ן.

מאידך, לפני שמחליטים על כיוון, חשוב שתהיה למשקיע היכרות מעמיקה עם התחום, תוצאה של תחקיר נרחב, שנועד לגלות את כל מה ששוק הנדל"ן מציע.

השקעות נדל"ן בישראל ובעולם

כאשר מדובר בהשקעה בנדל"ן בתחומי מדינת ישראל, מדובר בהשקעה בטוחה ואף מניבה בוודאות, בהתחשב בקצב גידול האוכלוסייה, במיעוט השטחים לבנייה ומשום כך במגמת הפשרת הקרקעות המואצת, המביאה לקיצור תקופת קבלת האישורים לביצוע תוכניות בנייה לדיור.

לצד השקעות בישראל, משקיעים ישראלים רבים, מחפשים כיום אפיקים להשקעות נדל"ן גם במדינות מערביות נוספות. גם כאן, האפשרויות רבות ומגוונות וחשוב להיות עם היד על הדופק.

רכישת דירה בחו"ל משתלמת בשל הביקוש לדירות להשכרה ובשל מחירי השכירות שנמצאים במגמת עלייה, אך גם בתחום המסחרי יש אפשרויות לא מעטות בחו"ל, כמו רכישת נכסים במרכזי קניות או משרדים, שגם להם ביקוש גבוה.

לצורך הדוגמה, מחירי דירות בקפריסין מתחילים ב-130 אלף יורו לדירת שני חדרים, כ-520 אלף שקלים בלבד – שזה אולי רבע ממחירי הדיור בישראל לדירת שני חדרים, כאשר דמי השכירות עומד על כ-1000 אירו ממוצע לחודש. עקב מחירי הדיור המשתלמים והתשואה הגבוהה נראתה צמיחה מרשימה בעסקאות הנדל"ן בקפריסין בשנת 2022, מגמה הצפויה להימשך גם ב-2024 – הודות לכך שעליית הערך הצפויה היא בין 8-5% לנכס.

ישראל (ש"ח) קפריסין (אירו) סוג נכס
1,800,000 ₪ 180,000 € דירת 2 חדרים במרכז
1,300,000 ₪ 130,000 € דירת 2 חדרים בפריפריה
2,700,000 ₪ 260,000 € דירת 3 חדרים במרכז
1,900,000 ₪ 190,000 € דירת 3 חדרים בפריפריה
5,500,000 ₪ 650,000 € וילה במרכז
2,800,000 ₪ 400,000 € וילה בפריפריה

מבט השוואתי: תשואה מהשכרת הנכס בישראל לעומת קפריסין

ברכישת דירה, חנות או משרד להשקעה, גם אם המשקיע אינו משתמש בנכס בעצמו, הוא יכול ליהנות, לצד העלייה הוודאית בערכו העתידי, גם מהשכרת הנכס, תמורת דמי שכירות חודשיים המהווים הכנסה קבועה ובטוחה עבור הבעלים.

אפיק של השכרת נכס להשקעה נקרא בשוק "נדל"ן מניב", כלומר, אפיק השקעה בטוח במיוחד, הטומן בחובו תמורה כבר מהשלב הראשון ואילך, בין אם מדובר בדירה או בנכס מסחרי.

כדי להגדיל את התשואה מהשכרת הנכס, ניתן גם להשביח, לשפץ ולשפר אותו. לפעמים, בהשקעה כספית לא גדולה בשדרוג הנכס, ניתן להגדיל את הרווחים מהשכרתו, בסכומים נכבדים.

פערי התשואה

בנוסף להבדלים המשמעותיים במחירי הנדל"ן בין ישראל לקפריסין, קיימים גם פערים ניכרים בתשואה הצפויה מהשכרת נכסים במדינות אלו. בעוד שבקפריסין התשואה השנתית הממוצעת מהשכרת דירה נעה בין 5% ל-8%, בישראל התשואות נמוכות בהרבה ועומדות על כ-2.5% עד 3.5% בלבד.

כך למשל, דירת 3 חדרים במרכז קפריסין שעלותה כ-260,000 אירו, תושכר בממוצע תמורת כ-1,100 אירו לחודש – תשואה שנתית של כ-5%. לעומת זאת, דירה דומה במרכז ישראל שעלותה כ-2.7 מיליון ש"ח, תושכר בסביבות 8,000-9,000 שקלים בלבד – תשואה שנתית נמוכה של כ-3.5% בלבד.

הסיבות לתשואות הגבוהות יותר בקפריסין טמונות בעלויות הרכישה הנמוכות יותר של הנכסים לצד ביקוש משמעותי להשכרה מצד תיירים ותושבים זרים. לעומת זאת, מחירי הנדל"ן בישראל גבוהים מאוד ביחס לקפריסין, מה שמקטין למעשה את התשואה היחסית משכירות ואת סך הרווח מההשקעה.

כל הנאמר בכתבה הוא בגדר דעה אישית, ואין להסתמך עליו לצורך קבלת החלטות פיננסיות. בנושאים פיננסיים יש להתייעץ עם מומחה.
כתבה מאת: אלכס צבל
5 1 הצבעה
דירוג כללי
הירשם
להודיע על
guest
0 תגובות
משוב מוטבע
הצג את כל התגובות

תוכן עניינים

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
ניתוח מניית נטפליקס

מניית נטפליקס צנחה ב-9% ברבעון הראשון של 2024

אינטראקטיב ברוקרס

הגיע הזמן לחקור את אינטראקטיב ברוקרס!

בנק בישראל

כל מה שחייבים לדעת על המערכת הבנקאית - חלק ב'

מניות אפל

חברת אפל חזרה למרכז העניינים וטיפסה 6% - תוצאות רבעון 2 ש...

טסלה

מניית טסלה ממריאה 12% לאחר פרסום הדוחות!! [TSLA]

פייסבוק

חברת פייסבוק צנחה ב-20% ב-Q1 של 2024

0
נשמח לשמוע את דעתכם, אנא הגיבוx