הפעם טעיתי, ובגדול. (סיפור לא הייטקיסטי בעליל)

הפעם טעיתי, ובגדול. (סיפור לא הייטקיסטי בעליל) התקשר אלי זוג מהסוג שאני מקשיב לו בנימוס אבל בסוף אומר להם, לא. זוגות ששמעו שאפשר לצאת לחופש כלכלי ולחיות בלי לעבוד, שמאמינים לסיפורים על כסף מהיר – אנשים שהם טרף קל למוכרי חלומות שמבטיחים התעשרות מהירה.

לא הפעם. הפעם טעיתי בגדול.

A businessman screwed up papers by hand with laptop, tablet and paper work on the table in a meeting

עבודות פשוטות

גנן שיצא לעצמאות לפני ארבע שנים ומורה לחינוך מיוחד. אנשים שאשכרה מזיעים כשהם עובדים קשה.

אנחנו עוקבים אחריך ורוצים לדעת מה לעשות עם הכסף. כן, יש לנו קצת אבל מתווכחים בינינו מה לעשות. אנחנו חוסכים מלא, אנחנו בני 27, כל צד במשפחה הצליחו לגייס כסף ולעזור לנו ב- 150 אלף, ולנו יש עוד שמונה מאות ועשרים אלף."

סליחה, כמה? 820? אבל רק אתמול התחלתם. איך זה?

כן. התחתנו מיד אחרי הצבא, נשארנו עם 40,000 אחרי החתונה ומאז חוסכים. ואפילו שאנחנו מרוויחים מעולה, אנחנו עדיין חיים ביחידת דיור כמו בהתחלה, אבל עוד מעט נצטרך לעבור כי אנחנו בהריון.

אני רוצה לקנות דירה בשבילנו אבל זה אומר משכנתא של 2.2 מ׳, והוא לא רוצה הלוואות בכלל – זה אומר לחכות עוד 5 שנים של חיסכון וצמצום ורק אז, אולי לקנות דירה קטנה ב- 2 מ׳ שבטח בכלל לא תתאים לנו. אין לו ממש עם מי להתייעץ כי החברים שלנו לא בכיוון בכלל.. יש את אלה ששורפים כסף כאילו אין מחר, ויש את אלה שלא מרוויחים כלום.

בחיי, עברה בי צמרמורת. כמה שהם נדירים בנוף, ואיזה כיף לפגוש אנשים שיש פער כזה בין ההכנסות וההוצאות שלהם, ובאיזו צניעות הם באו ואמרו, לא יודעים. ״אז מי צודק, אני או היא?״

לדעתי לא ככה ולא ככה – אנחנו נעשה משהו אחר במקום. התחלנו מלברר טוב טוב איך יראו ההוצאות שלהם אחרי הילדים , וגם די כבר עם החיסכון האגרסיבי. גם ליהנות קצת אפשר וגם חו״ל מדי פעם זה בסדר.

אחת הטעויות הגדולות תהיה לקנות בית גדול מדי עם משכנתא גדולה מדי. זו טעות גם בגלל המחויבות הכבדה בתזרים וגם בגלל שכל ההון העצמי יושקע בדירה אחת לא נזילה (כי אנחנו גרים בה ואוהבים אותה ולא רוצים לעבור), וגם כי לא נצליח לחסוך מעבר לבית שלנו. ומצד שני, אחת הטעויות הגדולות תהיה שלא להיצמד למחירי הנדל״ן מוקדם ככל האפשר.

אז מה כן? מה אתה מציע, דירה להשקעה ב- 1.2 מ׳ במחירים האלה?
קודם כל, ההיגיון נמצא בלהבין שבכל מקרה עולה לנו לגור כאן. אני רוצה שההון שלי יצמד למספר חדרים ולא למספר שקלים. לא אכפת לי אם מחר מחירי הנדל״ן יקפאו או ירדו או יעלו. אני לא משקיע בשביל להרוויח – אני משקיע כדי שלא יהיה אכפת לי.

יש חוסר סימטריה בין פוטנציאל הרווח בהשקעות אחרות ובין ההשלכות בלהיות ללא דירה בארץ. אבל רגע רגע, מי אמר שלא ניקח משכנתא? פיזור, נזילות, אי ודאות, סיכון, ״זה תלוי״, ״טווח ארוך״ ושאר מילים וביטויים שאי אפשר בלי להזכיר אותם. ״ניקח 500 ונקנה דירה ב- 2מ' תוך ניצול 75% מימון שאפשר לקבל על דירה ראשונה.

נשכיר אותה ב- 5 ונשלם משכנתא של 8 (הלכו 3 מתוך היתרה בתזרים). נשארנו עם 700 ואותם פיזרנו בין עסקת נדל״ן מניב ובין השקעה פסיבית בת״א 125 (שנבחרה אחרי ייעוץ השקעות מסודר) לא מבינים ולא רוצים אמריקה. היתרה בתזרים הולכת להשקעות.

עברו 4 שנים והשבוע דיברנו שוב (כדי לקבל אישור לפוסט אפילו שלא מוזכרים כאן שמות וכל קשר בינו ובין הדמויות יאדה יאדה יאדה…).

Happy financial advisor talking to a couple on a meeting.

״איזה קטע, בדיוק חשבנו עליך. את הדירה ההיא שקנינו ב-2 מ׳ אפשר למכור היום ב- 2.65 והמשכנתא עכשיו 1.24 – סה״כ הון עצמי 1.41 (על השקעה של 500, זוכרים).

ההשקעה בנדל״ן בארה״ב עדיין משלמת. עוד שנה היא אמורה לחזור ואז נחליט. שוק ההון, למרות התנודתיות ולמרות הקורונה עשה תשואה של כ- 9% ועם תוספת ההפקדה של 4,000 בחודש הגיע ל- 990K.
זה אומר שאם אנחנו מוכרים הכל, יש לנו עכשיו יותר מ- 2.5 מיליון נקי. מה אתה אומר שכדאי לעשות עכשיו?

כל הנאמר בכתבה הוא בגדר דעה אישית, ואין להסתמך עליו לצורך קבלת החלטות פיננסיות. בנושאים פיננסיים יש להתייעץ עם מומחה.
כתבה מאת: הראל קולדן

תוכן עניינים

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
ניתוח מניית נטפליקס

מניית נטפליקס צנחה ב-9% ברבעון הראשון של 2024

אינטראקטיב ברוקרס

הגיע הזמן לחקור את אינטראקטיב ברוקרס!

בנק בישראל

כל מה שחייבים לדעת על המערכת הבנקאית - חלק ב'

מניות אפל

חברת אפל חזרה למרכז העניינים וטיפסה 6% - תוצאות רבעון 2 ש...

טסלה

מניית טסלה ממריאה 12% לאחר פרסום הדוחות!! [TSLA]

פייסבוק

חברת פייסבוק צנחה ב-20% ב-Q1 של 2024