סוגי חפירים: יתרון תחרותי של עסק

במאמר הקודם הסברתי שהיתרון התחרותי זה מה שמבדל חברה אחת מהמתחרות וזאת החברה שבה נרצה להשקיע. השקעה בחברה שיש לה יתרון תחרותי חזק ויציב נותן לי ביטחון לגבי העתיד של העסק, ואם העסק צומח אז המניה תתגמל אותי בהתאם.

היתרון התחרותי הוא נושא כל כך חשוב, ששווה להקדיש לו זמן נוסף עם יותר דוגמאות וגם להוסיף זווית אישית שמתאימה לכל אדם בין אם מדובר בעצמאי או שכיר. וורן באפט מכנה את היתרון התחרותי בשם 'חפיר כלכלי'.

יש שישה סוגים נפוצים של יתרון תחרותי (חפירים)

וככל שלעסק יש יותר יתרונות תחרותיים כך העסק חזק יותר.

חפיר מסוג מותג (חסם כניסה למתחרים):

כאשר עסק הוא מותג חזק אז אנשים רוצים לקנות את המוצרים והשירותים שלו, מה שמבטיח לעסק הכנסות יפות עכשיו ובעתיד. אפל זה מותג חזק. אנשים מתייחסים לאייפון בתור סמל סטטוס ומוכנים לשלם הרבה כסף על מנת להחליף את המכשיר הנוכחי שלהם באייפון חדש. קוקה קולה זה מותג חזק. מרבית האנשים שהולכים לסופרמרקט לקנות קולה, קונים קוקה קולה. עקב כך הסופרמרקט חייב לשריין לקוקה קולה. שטחי מדף גדולים על חשבון המתחרים. טוני רובינס הוא מותג בתחום ההתפתחות האישית ואנשים מוכנים לשלם הרבה כסף כדי להשתתף בכנסים ובקורסים שלו.

חפיר שמקשה על הלקוחות לעבור למתחרים (חסם יציאה ללקוחות):

מדובר במצב שבו הלקוחות של חברה מסויימת לא עוברים למתחרים כי זה קשה מדי או יקר מדי, ואז אותה חברה נהנית מזה שהלקוחות ממשיכים לקנות ממנה במשך שנים ארוכות. ספקי תוכנה לבנקים ולחברות תעופה נהנים מחפיר כזה היות ובנקים וחברות תעופה כמעט אף פעם לא מסתכנים במעבר לספקי תוכנה חדשים. לאפל יש חפיר כזה (בנוסף לחפיר מסוג מותג). מי שמחזיק אייפון בד"כ מחזיק מוצרים נוספים של אפל וגם רוכש שירותים שונים מאפל, כך שהסיכוי שאותו אדם יקנה מחר טלפון אנדרואיד קטן ביותר.

חפיר של רגולציה שבו החקיקה מגנה עליכם מתחרות (חסם כניסה למתחרים):

חפיר של רגולציה משמעותו שהמחוקק נתן לחברה מסויימת יתרון על המתחרים. כביש 6 הוא דוגמא לחברה עם חפיר מסוג רגולציה היות ומדינת ישראל מאפשרת למפעיל של כביש 6, ורק לו, לגבות עמלה מכל רכב שנוסע בכביש. במדינת ישראל היו בעבר דוגמאות רבות כאלו: בזק, פלאפון, ועוד. מדובר בחפיר חזק מאוד, כל עוד המחוקק לא משנה את כללי השחק.

חפיר מסוג מחיר זול (חסם כניסה למתחרים):

כאשר חברה יודעת לייצר בזול ולמכור יותר בזול מהמתחרים אז יש לה יתרון תחרותי משמעותי. וולמארט היא דוגמא מצויינת לעסק עם חפיר כזה, ובכל מקום שבו וולמארט פותחת סניף אז העסקים הקטנים מסביב נעלמים.

חפיר של סודות ופטנטים שמגינים עליכם מתחרות (חסם כניסה למתחרים):

אם לחברה מסויימת יש פטנטים וסודות אז יש לה יתרון על המתחרים. לקוקה קולה יש יתרון תחרותי כזה (בנוסף לחפיר מסוג מותג) היות והנוסחה של המשקה שלהם היא סוד שלא התגלה כבר למעלה מ-100 שנים. חברות תרופות מחזיקות פטנטים שנותנים להן יתרון תחרותי. לנספרסו היה חפיר מסוג פטנט, וכאשר הפטנט פקע החברה נאלצה למתג את עצמה באופן שמדגיש את האיכות והטעמים של קפסולות הקפה שהיא מוכרת.

חפיר מסוג אפקט רשת (חסם כניסה למתחרים וחסם יציאה ללקוחות):

חפיר מסוג אפקט רשת מתאר חברות שיש להן פלטפורמה עם בסיס מידע ענק על המשתמשים ואותן חברות יכולות למכור את המידע או להשתמש בו לצרכי פרסום. לגוגל יש חפיר כזה דרך מנוע החיפוש ודרך טלפונים סלולרים מבוססי מערכת הפעלה מסוג אנדרואיד. גם לאמזון ופייסבוק יש חפיר כזה.
שימו לב שחפיר מסוג אפקט רשת הוא בד"כ תת-חפיר של מותג.

יתרונות תחרותיים

כשאני בוחן השקעה בחברה מסוימת אני מחפש קודם כל את היתרונות התחרותיים (חפירים) וככל שלעסק יש יותר יתרונות תחרותיים כך יותר טוב.

שימו לב איך הבנה מעמיקה של היתרונות התחרותיים נותנת ביטחון בהשקעה וזאת אחת הסיבות שהשקעה על פי העקרונות של Value Investing זה הדבר הכי רחוק מהימור. ככה פועלים המשקיעים הטובים בעולם וכך ממולץ לכל משקיע שמכבד את עצמו לפעול.

ועכשיו לזווית האישית שמתאימה לכל אדם – הפכו את עצמכם למותג! זה לא משנה עם אתם שכירים או בעלי עסקים, אם אתם רוצים לבלוט ולהצליח אז אחת השיטות הבדוקות זה להפוך את עצמכם למותג. פיטר דרוקר, גורו הניהול הידוע שפרסם לא מעט ספרים בשנות השמונים והתשעים, כתב באופן מהפכני לאותה התקופה שאם אתם רוצים לבלוט ולהצליח אז אחת השיטות הבדוקות זה להפוך את עצמכם למותג.

מדובר לא רק בבעלי עסקים, גם כשכירים אתם יכולים לבלוט מעל אלו שעובדים איתכם. אם תשכילו לפתח ידע וניסיון במשהו שהוא ייחודי אצלכם במקום העבודה, משהו שאתם ממש שולטים בו ואחרים לא, אז לא רק שיגיעו להתייעץ איתכם אלא גם תהפכו למותג במקום העבודה, תשרדו בהצלחה שינויים אירגוניים ותקבלו קידום מהר יותר. הרעיון בהתחלה נשמע מוזר אבל אם תקדישו לזה מחשבה תגלו שיש פעולות שאם תעשו אותן זה יגרום לכם לבלוט לחיוב במקום העבודה שלכם ובעצם להפוך לסוג של מותג.

ֿבהצלחה!

כל הנאמר בכתבה הוא בגדר דעה אישית, ואין להסתמך עליו לצורך קבלת החלטות פיננסיות. בנושאים פיננסיים יש להתייעץ עם מומחה.
כתבה מאת: אלון הזה

תוכן עניינים

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מניית אלביט

מה קורה עם מניית אלביט?!

ניתוח מניית נטפליקס

מניית נטפליקס צנחה ב-9% ברבעון הראשון של 2024

אינטראקטיב ברוקרס

הגיע הזמן לחקור את אינטראקטיב ברוקרס!

בנק בישראל

כל מה שחייבים לדעת על המערכת הבנקאית - חלק ב'

מניות אפל

חברת אפל חזרה למרכז העניינים וטיפסה 6% - תוצאות רבעון 2 ש...

טסלה

מניית טסלה ממריאה 12% לאחר פרסום הדוחות!! [TSLA]