רכישת מניות של מניות עצמאיות על ידי חברות - למה זה קורה?

מה זאת אומרת שחברה רוכשת מניות של עצמה? הודות לאבא שלי היקר, הבנתי שאני רושם לכם לפעמים משפטים בלי הסבר ראוי ולכן בכתבה הזאת אני אפרט בדיוק מדוע חברות רוכשות מניות של עצמם.

איך חברות מגייסות כסף? 

באמצעות מכירת חלק מהחברה לציבור מה שאומר שהחברה מוכרת מניות של עצמה לכל מי שרוצה לרכוש.

למה שאני אקנה מניות של חברה כזו או אחרת? 

כי אני מאמין בחברה ובמה שהיא עושה/מייצרת ואני רוצה להיות חלק ממנה. מלבד האמונה בחברה ובמוצרים שלה בעלי מניות כבדים רוצים לקבל תמורה כמה שיותר גבוהה עבור ההשקעה שלהם בחברה ולכן הם מחפשים חברות גדולות ויציבות עם תזרים מזומנים יציב לאורך זמן של שנים ועשרות שנים.

איך החברה מחזירה לבעלי מניות? 

מניות

כמובן שבתור משקיע תמיד אנו נשמח לראות את את מחיר המניה שהשקענו עולה ומגדיל את התשואה שלנו אבל כמו שאמרתי משקיעים כבדים רוצים קצת יותר וודאות ולא להסתמך אך ורק על מחיר המניה כי עלול לקרות מצב שגם חברה מעולה תישאר באותו טווח מחירים שנתיים ושלוש.
אז מלבד מחיר מניה יש לנו גם חברות שמשלמות דיבידנד לבעלי המניות ויש חברות שרוכשות מניות של עצמם שגם זה מגדיל את הרווח של בעלי המניות בצורה מלאכותית, אבל עדיין מגדיל.

איך אתם שואלים?

נניח לחברה יש 100 מניות והיא הנפיקה 50 מניות ל-50 משקיעים, ז"א שכעת לחברה יש 50 מניות ולשאר המשקיעים יש מניה אחת לכל אחד. נניח והחברה סיימה את השנה עם רווח של 100 שקל ואנו צריכים לחלק את הרווח בין כל בעלי המניות מה שאומר שהחברה מרוויחה 50 שקלים וכל משקיע הרוויח שקל לכיסו. נניח והחברה החליטה לרכוש 10 מניות מהציבור (זה הליך די פשוט שקורה כל הזמן, זה עלול להישמע לכם מעט מוזר אבל תמיד יש מי שימכור את המניה והחברה רוכשת מכל מי שמוכן למכור).

כעת לחברה יש 60 מניות (10 מתוכם חזרו לכספת ואין להם משמעות נכון לעכשיו), מה שאומר שיש לחברה 50 מניות ויש עוד 40 מניות של משקיעים, 10 משקיעים קיבלו כסף וכבר לא רלוונטיים לדוגמא שלנו. נניח החברה סיימה את השנה השנייה עם רווח של 100 שקל, רק שעכשיו אנו מחלקים את זה ב-90 מניות ולא ב-100. מה שאומר שלמרות שהרווח של החברה לא צמח ונשאר 100 שקלים בעלי המניות הרוויחו 1.1 שקל למניה, מה שאומר שכעת בעלי המניות הרוויחו יותר כי כל מניה שלהם שווה יותר. בגלל שהחברה הפחיתה את מספר המניות הקיימות בשוק, היא הגדילה את אחוז הבעלות של בעלי המניות הקיימים.

כאשר חברה רוכשת מניות של עצמה זה מקטין את ההיצע הקיים וזה מאוד טוב לחברה ולבעלי המניות, כאשר חברה רוכשת מניות של עצמה זה סימן שהיא מאמינה בחברה ובעתיד הנראה לעין. יכול מאוד להיות שהחברה חושבת שהמחיר מניה היא משלמת עכשיו הוא זול ומשתלם לה לקנות את המניה של עצמה. רכישת מניות מתקבלת כהודעה חיובית לשוק שמראה שהיא משקיעה בעצמה ודואגת לבעלי המניות. המון פעמים חברות יכולות "להתקמצן" ולהגדיל את ההון מבלי להשקיע אותו ובעלי מניות לא אוהבים את זה, בעלי מניות רוצים שהחברה תעשה דברים עם ההון שצברה. תשלם דיבידנד, תרכוש מניות של עצמה, תשלם חוב, תשקיע בחברה וכו'.

רכישת מניות משפרת נתונים פיננסיים של החברה כמו EPS (רווח למניה), P/E (מכפיל רווח) ועוד אחרים. המון פעמים חברה מנפיקה אופציות (מניות) לעובדים וכדי שהדילול הזה לא יפגע בבעלי המניות החברה רוכשת מניות בחזרה. יש גם את עניין המיסוי שמטיב עם רכישה חוזרת יותר מאשר תשלום דיבידנד.

דוגמאות מהשטח של חלק מהחברות שרוכשות מניות של עצמן:

  • אפל רכשה ב-5 שנים אחרונות מניות של עצמה בשווי בלתי נתפס של 326 מיליארד דולר!
  • מייקרוסופט רכשה ב-5 שנים אחרונות מניות בשווי של 107 מיליארד דולר!
  • מקדונלדס רכשה ב-5 שנים אחרונות מניות בשווי של 15 מיליארד דולר!
  • אינטל רכשה מניות ב-5 שנים אחרונות בשווי של 40 מיליארד דולר!
  • סטארבאקס רכשה מניות ב-5 שנים אחרונות בשווי של 20 מיליארד דולר!

* בעשור האחרון החברות בארה"ב רכשו מניות של עצמן בכמה טריליונים מה שתמך בענק בכל העליות שחווינו בעשור האחרון. תרגישו חופשי לשאול שאלות, לבקר, להחמיא בתגובות למטה.

כל הנאמר בכתבה הוא בגדר דעה אישית, ואין להסתמך עליו לצורך קבלת החלטות פיננסיות. בנושאים פיננסיים יש להתייעץ עם מומחה.
כתבה מאת: ארז לוי

תוכן עניינים

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
ניתוח מניית נטפליקס

מניית נטפליקס צנחה ב-9% ברבעון הראשון של 2024

אינטראקטיב ברוקרס

הגיע הזמן לחקור את אינטראקטיב ברוקרס!

בנק בישראל

כל מה שחייבים לדעת על המערכת הבנקאית - חלק ב'

מניות אפל

חברת אפל חזרה למרכז העניינים וטיפסה 6% - תוצאות רבעון 2 ש...

טסלה

מניית טסלה ממריאה 12% לאחר פרסום הדוחות!! [TSLA]

פייסבוק

חברת פייסבוק צנחה ב-20% ב-Q1 של 2024