מה למדתי מאריק איינשטיין על השקעות

קשה לדבר על השקעות בלי להזהיר מ- FOMO (הפחד להישאר מאחור), כולם יודעים שכדאי להימנע מהחלטות שבאות מפחד, ובכל זאת, לא פשוט. מאריק איינשטיין למדתי את זה כבר מזמן (עוד לפני שהמציאו את פייסבוק) כשהוא שינה אות אחת בגרסה החדשה לשיר ׳סע לאט׳, ועם האות הזו הוא שינה את כל המיינדסט של הנסיעה.

את השיר הראשון כולם מכירים; בדרך לאילת, הוא שר ״…סע לאט, לא יתחילו בלעדינו, סע לאט״ 20 שנים אח״כ הוא כתב את סע לאט ב׳. עדיין במכונית הישנה, הפעם לגליל. והוא שר, ״…סע לאט, שֶׁיַּתְחִילוּ בלעדינו, סע לאט״ הייתי אז בתחילת דרכי בעסקים, ואיכשהו, היה נדמה שכולם סביבי מכפילים כסף כל הזמן (ובכל ההשקעות שלהם), ונורא רציתי גם.

כמו כל משקיע מתחיל הייתי נתון למניפולציות של ״נשארו שני כיסאות אחרונים להזדמנות של פעם בחיים שאנחנו מספרים עליה רק ליודעי ח״ן ורק לחברים של חברים של…״ וכך בהאזנה אחת, עם המלודיה של אריק, אימצתי את הגישה הזו לחיים; שיתחילו בלעדיי, מעניין מה הכסף שלי יעשה במקום ההשקעה המדהימה הזו שאתם מציעים רק עכשיו ורק לי כי אני מיוחד. השבוע קיבלתי טלפון מבחורה צעירה. ״אני בהייטק אז אני מרוויחה אחלה אפילו שרק עכשיו אני קצת לא יכולה לחסוך כי שני הילדים בגן פרטי אבל לא על זה רציתי לשאול פשוט שמעתי על השקעות מולטי פמילי בארה״ב והייתי בקורס נדל״ן עם חברה שיש לה מלא כסף והציעו לנו לרכוש קרקע חקלאית רגע לפני שמפשירים אותה לבניה אבל אין לי מספיק כסף פנוי לשתי ההשקעות ואני לא רוצה לפספס אף אחת אז אני מתלבטת בין לקחת משכנתא יותר גבוהה ובין למכור את הדירה שלי כי כבר ברור שהנדל״ן בארץ מיצה את עצמו וזה לא יעלה כמו שאני יכולה להרוויח על השקעות בחו״ל ועל עוד דברים. (לא היו פסיקים ואין אוויר גם במקור).

בכל מקרה, הגרוש שלי אמר שהוא מכיר אותך וביקש שרגע לפני שאני מוכרת את הדירה, שאני אדבר איתך. אז מה אתה אומר? כדאי?״ – לא. ״מה לא?״ – לא כדאי לך למכור את הדירה, לא כדאי לך להגדיל עוד יותר את המשכנתא בהלוואה לכל מטרה עם 6% ריבית כדי לנסות להרוויח 8% תשואה בהשקעות מסוכנות מעבר לים, ובטח לא כדאי לעשות את זה בדיוק בשנתיים האלה שגם ככה קשה לך לגמור את החודש עם שני ילדים קטנים. אה, וגם לא, את לא קונה קרקע חקלאית להפשרה בשלב הזה של חייך ״רגע, אבל אמרו, אבל הבטיחו, אבל כבר שילמתי כסף, אבל הם היו ממש נחמדים, אבל חברה שלי משקיעה, אבל שמעתי ש…

אז הנה החלק הפרקטי של הפוסט:

  • שלב א׳ – להחליט לבד מה נכון בשבילי לעשות ומתי. קודם כל צריך לדעת בדיוק מה אני מחפש – התזרים, הנזילות, הסיכונים, התשואות, מקור הכסף שלי ועלותו, וכו׳.
  • שלב ב׳ – לצאת לחפש את ההשקעות שמתאימות לי, ולא להגיב להשקעות שמחפשות אותי. כשאני יודע מה אני מחפש, כל מיני רעשי רקע מפסיקים להפריע לנו להחליט, וכשאני יודע מה אני מחפש, קל הרבה יותר לבחון אם ההשקעה טובה, ומסתבר שכשאני מחפש אותם ולא הם מחפשים אותי, רק זה כשלעצמו כבר מעלה פלאות את הסטטיסטיקה. אז שיתחילו בלעדינו, העניין הוא לא לוותר על האקטיביות, ולא לוותר על השקעות או מינופים כשאפשר וכשכדאי, ובוודאי שלא לוותר על החלטות מודעות שלוקחות בחשבון גם יציבות וביטחון כלכלי לצד צמיחה. העניין הוא לאמץ גישה רגועה יותר בבחירת ההשקעות. וזה חתיכת אתגר היום, בעידן הרשתות החברתיות.

 

לפעמים נדמה שמישהו יודע איזה סוד, לפעמים זה נראה שכולם באמת כל הזמן מכפילים כסף מסביב, שאין סיכונים בכלל, רק הצלחות, רק תשואות מטורפות. נו באמת, בלי FOMO בבקשה. שֶׁיַּתְחִילוּ בלעדינו, מעניין מה יקרה במקום. ״… תן לשטוף את העיניים, תן לנשום את הפריחה, שיתחילו בלעדינו… סע לאט״ סעו לאט, תיהנו מהדרך.

כל הנאמר בכתבה הוא בגדר דעה אישית, ואין להסתמך עליו לצורך קבלת החלטות פיננסיות. בנושאים פיננסיים יש להתייעץ עם מומחה.
כתבה מאת: הראל קולדן

תוכן עניינים

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מניית אלביט

מה קורה עם מניית אלביט?!

ניתוח מניית נטפליקס

מניית נטפליקס צנחה ב-9% ברבעון הראשון של 2024

אינטראקטיב ברוקרס

הגיע הזמן לחקור את אינטראקטיב ברוקרס!

בנק בישראל

כל מה שחייבים לדעת על המערכת הבנקאית - חלק ב'

מניות אפל

חברת אפל חזרה למרכז העניינים וטיפסה 6% - תוצאות רבעון 2 ש...

טסלה

מניית טסלה ממריאה 12% לאחר פרסום הדוחות!! [TSLA]