מה עושים עם הכספים שלנו בתקופה כזו?

מה עושים עם הכספים שלנו בתקופה כזו? מדריך לפעולה נכונה בפנסיה, קרנות השתלמות, קופות גמל, חסכונות מושקעים ותיקי השקעות בתקופה האחרונה יש חשש משוק ההון בקרב הציבור. אני שומע את זה בכל אירוע שאני מגיע אליו מתוקף תפקידי כיועץ פיננסי וכלכלי.

 • "מה יהיה עם השוק?"
 • "מה לעשות עם הפנסיה שלי?"
 • "החיסכון של הילדים שלי מפסיד
 • מה לעשות כדי לא להישאר עם 0?"
 • "זה הזמן לעבור למסלול סולידי יותר?"

יש חשש. אנשים באמת פוחדים שפתאום לא יהיו להם חסכונות בעוד 30 שנים, וכל זאת בגלל שהתרגלו כי ב-3 השנים האחרונות השוק רק עולה. לאחר שנים של עליות, הגיעו 3 חודשים של תשואה שלילית בשוק שהראתה לדור ה-Z את מה שדור ה-X חוו כל כך טוב ובעוצמה – שוק ההון יודע גם לרדת  ואגב, בלי לזלזל, אנחנו ילדים. המשברים שדורות קודמים חוו היו דרמטיים באמת ונמשכו לאורך זמן מי שהיה בשוק ב-2008 יודע לספר כי בקרב הציבור ומנהלי ההשקעות היו בטוחים כי סוף העולם הגיע. כל יום בית השקעות נוסף פושט את הרגל, בנק אחר בארה"ב סוגר דלתותיו ושוק הנדל"ן בארה"ב (נדל"ן זה בטוח לא?) התרסק בעשרות אחוזים. בועת הדוט קום, משבר שנת ה-2000, הביא מניות לשיאים כה גבוהים שעד היום, 22 שנים לאחר מכן, לא חזרו לאותם המחירים. ואני מדבר על חברות מעולות שאיתנו עד היום דוגמת אינטל, סיסקו ואפילו אודיוקודס הישראלית מהנאסדק.

כמה חמור היה המשבר? המדדים האמריקאיים סיימו שליליים במשך 3 שנים ברצף. אז תהיו בטוחים שרבעון אחד טיפה שלילי לא מבשר על בוא החורף. אבל הוא מבשר על סיום (לפחות זמני) של החגיגה. אז מה עליכם לעשות עם הכספים שלכם? בואו נתחיל.

קרן הפנסיה

אולי המקום הכואב ביותר לעובד השכיר. כ-6% מהמשכורת מופרשים לחסכון (שעליו מוסיף המעסיק 6.5 אחוז פלוס 8.33 אחוז פיצויים) שאיתם העובד ייפגש רק לאחר גיל 60(נשים 62 עם עלייה הדרגתית ל 65 וגברים 67)מתוך אמונה כי הגיע לנחלה וניתן להזדקן בשקט. אז האם זה הזמן לעבור למסלול סולידי יותר כדי ש"עד הפנסיה לא נשאר בלי כסף". התשובה היא לא במידה ומדובר על פרק זמן של מעל ל 10 שנים עד יציאתכם לפנסיה – אין לכם מה להתעסק בה בכלל מעבר להגדרת המסלול בתחילת הקריירה המקצועית. התחלתם לעבודה, קיבלתם דמי ניהול נמוכים ככל האפשר, בחרתם מסלול המתאים לרמת הסיכון שלכם בהתאם לגילכם – זהו. מכאן אחת לרבעון תבדקו שלא היו טעויות בהפקדות ותנו לקרן לרוץ עד אשר תגיעו ל-10 שנים לפני גיל פרישה. לא, לא יישאר לכם 0 אלא אם נחזור לתקופת האבן (ואז יהיו לכם צרות גדולות יותר).

קופות גמל וקרנות השתלמות (קופת גמל ולא גמל להשקעה)

אותו חסכון לטווח בינוני עם פוטנציאל לארוך. אישית אני דוגל בהשארת חסכונות אלו לגילאי הפרישה ואם צריך כסף לקחת הלוואה זולה על חשבונם. חסכונות פטורי מס אלו(קופת גמל במודל שעד 2008) הם מתנה מיסויית מהמדינה. כלומר, בשונה מכמעט כל השקעה אחרת, כאשר תיפדו אותן לא תשלמו מס על הרווחים. לכן גם כאן, ההסתכלות היא תלויית זמן אם אתם בגישה של אלו כספים שלא קיימים ל-30 שנים הקרובות – אין מה להתעסק ולנסות לשחק עם המסלולים. אתם לא יכולים לתזמן את השוק ולא באמת יודעים איך האינפלציה ועליית הריבית תמשיך להשפיע. לעומת זאת, אם אתם בגישה של כל 6 שנים לפדות את קרן ההשתלמות או מתכוונים לפדות את קופת הגמל ב-5 השנים הקרובות – תעבירו למסלול סולידי יותר. אי הוודאות בפרק הזמן של 5-6 שנים היא גבוהה בטח שנכנסים לשנים של עליית ריבית ואינפלציה עם אופק לא ברור.

חסכונות מושקעים פאסיבית (גמל להשקעה, פוליסת חסכון, קרנות נאמנות וקרנות מחקות)

כמו בכל סוג השקעה, גם כאן נכנס אלמנט הזמן. רבים משתמשים בכלים אלו דווקא להשקעות טווח קצר-בינוני של עד 5 שנים. אני הרבה פעמים אומר ללקוחות שלי שלא נכנסים להשקעה בשביל 1-2 שנים וחייבים להבין שהשקעה לא מסתיימת אחרי מספר שנים. אנחנו משקיעים כל חיינו ולא מתכוונים לעצור בשלב מסוים לכן, אם אנחנו משקיעים באחד מכלים אלו מתוך מטרה שהכספים לא יישבו בפקדון בנקאי, אז החוקה היא כזו:

 • השקעה לטווח 1-3 שנים – מסלולי אג"ח במח"מ קצר של לא יותר מ 4 שנים.
 • השקעה לטווח של 3-8 שנים – מסלולים מעורבים אג"ח ומניות לדעתי בחשיפה של 50/50 כי בתקופות אינפלציוניות המניות יכולות להוות הגנה טובה בטח יותר מאג"ח במח"מ ארוך.
 • השקעה למעל 8 שנים – חשיפה גבוהה למניות ולשקול 100% מניות אך יש לקחת בחשבון כי קיים סיכון במידה ואכן השוק ייכנס למיתון ארוך דוגמת "השפל הגדול" שהיה לפני 100 שנים.
 • תיקי השקעות
 • תיק השקעות מנוהל באופן עצמאי יכול להכיל כמה אפשרויות:
 • רק השקעות ערך במניות
 • מניות ואגחים לטווח ארוך
 • מניות בשילוב עם קרנות נאמנות או קרנות מחקות
 • רק אגחים
 • מסחר משולב עם השקעות ערך

במקרה הזה, כל תיק דורש את הטיפול המתאים לו. אך כדי להציג כלל אצבע אכתוב כך את התיק יש לגוון בהתאם לתקופה. אם אנחנו בתקופה אינפלציונית, לשלב משקל גבוה יותר של מניות המגינות מפני אינפלציה דוגמת חברות המוכרות סחורות כמו איי.סי.אל, ריו טינטו. מניות נפט וגז דוגמת אקסון מובייל ודלק קבוצה. מניות חברות הנהנות מעליות ריבית דוגמת בנקים, חברות ביטוח וחברות אשראי חוץ בנקאי. אף פעם לא נרצה לשים 100% מתיק המניות בסגמנט אחד דוגמת "הגנה מפני אינפלציה". אנחנו לא באמת יודעים מתי היא תדעך, מתי היא תסתיים או כמה חזקה תהיה ההשפעה שלה על התיק. לכן נגוון את התיק ונכניס גם מניות שזו לא המטרה שלהם ואנחונ חושבים שהן זולות. בנוסף נרצה לשלב אגחים במח"מ קצר (או קרנות נאמנות מתאימות) שיהיו צמודות מדד או במקרה שלנו צמודות דולר. עליית ריבית בארה"ב צפויה לחזק את המטבע האמריקאי וההצמדה למדד בארץ מאפשרת הגנה מפני מדד גבוה יותר מהצפי שהשוק משדר כיום בכל מקרה חלוקת התיק דורשת מיומנות והבנה וכדאי לפעול רק באמצעות בעל מקצוע או בהשקעה באחד מהכלי הפאסיביים שציינתי מעלה.

לזכור שאני לא ממליץ דבר, זו דעתי האישית בלבד. יש יועצים יותר דפנסיבים ויש יותר אגרסיבים במדיניות ההשקעה שלהם. יש כאלו שדוגלים רק במניות ויש כאלו שיגידו לכם להשקיע בכלי פאסיביים לחלוטין ולא להתעסק. כל גישה היא נכונה ויותר חשוב שתבינו מה מתאים לכם!

כל הנאמר בכתבה הוא בגדר דעה אישית, ואין להסתמך עליו לצורך קבלת החלטות פיננסיות. בנושאים פיננסיים יש להתייעץ עם מומחה.
כתבה מאת: נעם מדר

תוכן עניינים

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מניית אלביט

מה קורה עם מניית אלביט?!

ניתוח מניית נטפליקס

מניית נטפליקס צנחה ב-9% ברבעון הראשון של 2024

אינטראקטיב ברוקרס

הגיע הזמן לחקור את אינטראקטיב ברוקרס!

בנק בישראל

כל מה שחייבים לדעת על המערכת הבנקאית - חלק ב'

מניות אפל

חברת אפל חזרה למרכז העניינים וטיפסה 6% - תוצאות רבעון 2 ש...

טסלה

מניית טסלה ממריאה 12% לאחר פרסום הדוחות!! [TSLA]